Bezpečnosť je pre nás prvoradá. Aktívne sledujeme situáciu ohľadom koronavírusu (COVID-19) a príjmame opatrenia, ktoré si môžete prečítať TU.

Odpovedáme každému do 72 hodín!

Článok
2. októbra 2019

Testovanie pred nástupom do práce – ako sa naň pripraviť a prečo sa ho nemusíte báť

testing1_resize

Je len málo overených spôsobov ako dokáže zamestnávateľ zistiť, či uchádzači o konkrétnu pozíciu spĺňajú všetky kritéria. Jednou z možností je testovanie pred nástupom. Nenechajte sa však vyľakať, nečakajú vás písomky z biológie a diktát na vybrané slová.

Pri týchto testoch sa overuje vaša zručnosť, postreh, schopnosť riešiť jednoduché problémy a plniť inštrukcie. Nič zložité, aj keď malá predpríprava nikdy nezaškodí.

Prečo je testovanie dôležité?

Tento proces je vzájomne prospešný.

Na jednej strane zamestnávateľ dokáže zistiť, či sú uchádzači vhodnými adeptmi na pracovné pozície, či dokážu zvládnuť svoje povinnosti, ktoré sa stanú ich každodenným chlebíčkom. Ide o štandardný spôsob zbierania údajov o schopnostiach kandidátov.

Je to dôležité aj pre vás, ako uchádzačov. Už pri testovaní totiž zistíte, či vám daná práca bude vyhovovať. Či si poradíte s činnosťami, ktoré budete vykonávať. Či sa vám vôbec takýto typ práce páči. Možno zistíte, že to nie je to pravé riešenie pre vás. Našťastie, stále je tu dosť ponúk, z ktorých si môžete vybrať.

Kde a kedy testovanie prebieha?

Vždy pred potenciálnym nástupom do zamestnania. Výsledky sú dôležité vopred, iba tak totiž zamestnávateľ vie posúdiť vhodnosť kandidáta.

Čo sa týka miesta, tak možnosti sú dve:

  • v priestoroch potenciálneho zamestnávateľa
  • v náhradných priestoroch (najmä pred vycestovaním do zahraničia)

Takmer vždy sú prítomní aj naši zamestnanci, ktorí vám ochotne pomôžu a zodpovedajú všetky otázky. Sú však aj prípady, kedy testovanie prebieha v réžií zamestnávateľa, čiže najlepšie je byť pripravený na každú alternatívu.

Výsledky dostanete krátko po skončení. Ešte v daný deň tak viete, či ste uspeli a často môžete rovno aj podpísať pracovnú zmluvu.

 

Aké druhy testovania existujú?

Každý zamestnávateľ má iné kritéria, vyberáme najčastejšie varianty:

  • jednoduchá matematika – uchádzač musí zvládnuť ľahké matematické operácie, sčítanie, odčítanie, malú násobilku a podobne
  • hľadanie rozdielov – uchádzač musí v časovom limite (napr. 5 minút) nájsť čo najviac rozdielov medzi dvoma obrázkami, prípadne medzi dvoma slovami alebo číslami
  • párovanie – uchádzač musí nájsť rovnaké vzorce, prípadne texty, medzi množstvom ostatných
  • logické testy – uchádzač musí logicky doplniť nasledujúce číslo, prípadne znaky, do postupnosti
  • skladanie podľa návodu – uchádzač dostane súčiastky (napr. matice a skrutky, prípadne stavebnicu) a musí v časovom limite podľa inštrukcii, prípadne podľa ukážky, zopakovať postup; napríklad postaviť stavebnicu podľa vzoru, zmontovať niečo jednoduché a podobne
  • farbocit – uchádzač musí správne rozlíšiť a identifikovať tvary a znaky rôznych farieb na odlišne sfarbenom pozadí

Pri testoch tohto typu sa pozoruje najmä čas, v akom si uchádzač s úlohou dokáže poradiť, v niektorých prípadoch aj zručnosť a presnosť.

Ako vidíte, naozaj nejde o nič zložité. Ak pred testovaním venujete istý čas príprave, nič vás nemôže prekvapiť. V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať na č. 0800 189 099, prípadne na adrese info@manuvia.sk.

Držíme palce pri vašom testovaní!

Zdieľať na Facebooku

Pokračujte v čítaní