26.07.2015 – Už počas univerzitného štúdia pedagogiky brigádovala ako operátorka výroby. Dnes neľutuje, že sa z nej nakoniec nestala učiteľka. Key account manažérka v kutnohorskom Foxconne Jaroslava Hatalová.
„Vedela som, že do toho pôjdem.“
Kvôli rodinnej situácii sa počas vysokej školy rozhodla osamostatniť a zarábať si na seba. V tom čase nastúpila do výrobného závodu v Čechách ako operátorka výroby. Tak ako mnohí ďalší, vyskúšala si 8, ale aj 12-hodinové zmeny pri páse. Po necelom roku jej bol navrhnutý post supervízorky. „Najprv som síce mala obavy, ale vedela som, že do toho pôjdem,“ spomína Jarka na svoje pracovné začiatky.
Z hlavy vám za ambicióznosť nik neodhryzne
Neskôr Jarka prestúpila do závodu Foxconn v Kutnej Hore. Postupne sa natoľko „oťukala“, že nemala obavy prijať ešte vyššiu funkciu – post koordinátorky vo výrobe, na ktorej zotrvala ďalšie dva roky. „Na linke mali nedostatok koordinátorov. Ja som však už v tom čase vedela, že zodpovednejšiu funkciu zvládnem. Nečakala som teda ticho v kúte. Začala som si ju doslova pýtať. To by som radila všetkým pracovníkom, ktorí túžia posunúť sa ďalej. Nebáť sa zodpovednosti. Nezostávať ticho sedieť. Ak niečo chceme, musíme o to zabojovať,“ vykresľuje ďalej Jarka. Zdravá dravosť by podľa jej slov ambicióznym pracovníkom nemala chýbať: „Netreba sa báť. Ak prejavíte extra záujem, z hlavy vám nikto neodhryzne. Maximálne si vypočujete ´nie´ ako odpoveď. Nadriadený si vás však zapamätá ako aktívneho a zaangažovaného zamestnanca,“ pokračuje vo svojom rozprávaní.
Manažérka žena má výhodu
Ako pozitívny vidí práve fakt, že si prešla všetkými štádiami a pracovnými pozíciami, od nekvalifikovanej operátorky výroby bez predchádzajúcej praxe až po súčasný post Key account manažérky: „Vďaka tomu viem, čo ľudí na nižších pozíciách trápi, s čím sa denno-denne stretávajú. Poznám dané náplne práce, 12-hodinové pracovné zmeny aj život na ubytovni.“
Ako ale vníma svoje manažérske postavenie v elektrotechnickom priemysle, kde je každý deň obklopená mužmi? „Nachádzam v tom pozitíva. I keď občas sa stretávam s negatívnymi predsudkami. Keď muži vidia na vyššom poste v tomto odvetví ženu, majú skôr tendenciu podceňovať ju. Zvyčajne ich však realita prekvapí a sami zistia, že v tom nie je žiaden rozdiel.“

Prácu si treba vážiť
Aj keď od detstva chcela byť Jarka učiteľkou, dnes absolútne neľutuje, že osud s ňou mal iné plány. Uvedomuje si, že všetko, čo sa človeku prihodí, má svoj dôvod. Práca v elektrotechnickom priemysle ju naplňuje a nemenila by. Baví ju nepredvídateľnosť každého nového dňa, s ktorou sa vo svojom zamestnaní stretáva. Uvedomuje si, že ľudia v práci trávia polovicu života, práve preto by ju mali mať radi a ceniť si ju. „Mať dobrú prácu, to je to, čo dáva zmysel bežným dňom,“ dodáva na záver Jarka a pozitívna nálada ju neopúšťa.