Preskočiť na obsah
Jazyk stránky sk / SK
Jazyk stránky

Pracovný portál MANUVIA je rozdelený na samostatné regióny podľa trhu práce. Zároveň máte možnosť preložiť informácie do požadovaného jazyka.

Slovenčina
Slovensko
Publikované články

Ako zvládnuť nočnú zmenu?

Nočné zmeny sú pre mnohých zamestnancov vyhľadávanou príležitosťou. Hoci je kvôli nim nevyhnutné prispôsobiť svoj čas na oddych a načerpanie nových síl, ponúkajú skvelú možnosť, ako v krátkom čase zarobiť viac než zvyčajne. Ako je teda možné zvládnuť nočnú zmenu tak, aby bol človek najefektívnejší a zároveň dokázal šetriť sily pre ďalší deň?

Dostatok spánku a rôzne činnosti

Samozrejmosťou je dostatočný spánok pred nočnou zmenou. Pokiaľ pracujete na nočné zmeny pravidelne, ideálne je oddýchnuť si pred nástupom do práce stále v tom istom čase a množstve. Vaše telo si tak ľahšie zvykne na nový biorytmus a zvládnete tak prácu v noci ľahšie. Počas nočnej zmeny nie je na škodu vytvoriť si aj zoznam vecí, ktoré musíte vykonať. Keď dopredu viete, čo máte robiť, môžete striedať rôzne aktivity, vďaka čomu sa vaša pozornosť počas noci nezníži. Ďalším spôsobom, ako udržať svoju pozornosť a aktivitu, je zacvičenie si. Ak môžete využite prestávku na pár cvikov, vďaka ktorým vaše telo dostane dostatok kyslíka pre ďalšiu prácu. Takisto aj rozhovor s kolegami vám pomôže udržať si bdelý stav aj počas noci.  Po návrate z nočnej zmeny je samozrejmosťou oddych. Vyspite sa v tichom a dostatočne zatemnenom prostredí, kde vás nebude nič rušiť. Ak máte v priebehu dňa problém zaspať, skúste vypiť trochu vlažného mlieka, čaj z medovky lekárskej alebo zjesť banán. Predovšetkým sa však na druhý deň neodporúča na úkor spánku robiť iné aktivity, ktoré ste nestihli skôr. Prvoradou by mala byť hlavne vaša regenerácia.

Ako zvládnuť nočnú zmenu?

Relax je nevyhnutnosťou

Keďže si nočná zmena vyžaduje vyšší výkon a výdaj energie, potrebujete dostatočne oddychovať aj mimo spánku. Vždy si mimo práce nájdite čas na relax, ktorý vás nabije novými silami. Či už máte radi športovanie, prechádzky, výlety do prírody či iné koníčky, venujte im dostatok času. Pomôžu vám získať novú energiu oveľa rýchlejšie ako ničnerobenie alebo pasívne sledovanie televízie.

Pokiaľ teda pracujete často na nočné zmeny, nepodceňujte ich, pretože dlhodobá práca v noci bez dostatočného relaxu sa môže neskôr negatívne podpísať na vašom zdraví. Ak sa na nočnú zmenu dostatočne pripravíte, zvládnete ju určite bez problémov.