Odpovedáme každému do 72 hodín!

Poradíme vámČlánok
28. januára 2015

11 tipov pre starších uchádzačov

Starsi pan pracuje

28. januára 2015 – Aj keď si v pokročilom veku bez práce môžete pripadať menejcenný a prehliadaný, verte, že aj vo vyššom veku máte svoje výhody a plusy. Je teda dôležité správne ich “predať”.

Starsi pan pracuje

“Počas svojej praxe sa, samozrejme, stretávam aj s uchádzačmi vo vyššom veku. Niekedy je ťažšie vyhovieť im. Keďže už majú čo-to za sebou a častokrát dlhoročnú prax, majú aj vyššie nároky na plat a pozíciu,” približuje náborárka Express People Dana Bandrejová. Ak však pri vstupnom pohovore urobíte dobrý dojem, zvyšujete svoje šance na úspech. Ako ale na to?

Na nič nezabudnite. Vytvorenie správneho životopisu by malo byť základom. Nezabudnite si ho preto pravidelne aktualizovať a zahrnúť do CV-čka všetky svoje doterajšie pracovné skúsenosti. Za tie roky hádam je čo spomenúť. Ak máte pocit, že ste už z procesu hľadania práce časom “vypadli”, požiadajte o pomoc okolie alebo personálnu agentúru. Najmä profesionálni náborári sa s podobnými konzultáciami a poskytovaním poradenstva pri tvorbe životopisov, stretávajú denne.

Myslite pozitívne. Personálny pracovník sa rozhodol dať vám šancu a zavolal si vás na pohovor? Prvé a najdôležitejšie, čo môžete urobiť, je správne sa na túto príležitosť naladiť. Snažte sa pôsobiť uvoľnene, ale zároveň slušne. Úsmevom nikdy nič nepokazíte, nezáleži na veku.

Nenechajte sa odradiť. Veková skupina ľudí starších ako 50 rokov býva často znevýhodňovaná a hľadanie zamestnania preto môže trvať dlhšie. Po niekoľkých týždňoch u mnohých z nich klesá sebavedomie a záujem. Ak sa nachádzate v tejto fáze, jednoducho sa oklepte, vydýchnite si a nezačnite zúfať. “Existujú aj pozície, ktoré sú ohraničené vekovou hranicou, to neovplyvníme. Ak sa nám ale uchádzač pozdáva, uložíme si ho do našej databázy. V prípade, že v budúcnosti budeme obsadzovať pozíciu, ktorá zodpovedá jeho profilu, určite ho oslovíme,” dodáva Bandrejová.

5 tipov, ako vyzdvihnúť svoje pozitíva
Prečo by mal mať zamestnávateľ záujem práve o vás? Presvedčte ho, že prijať staršieho uchádzača má svoje výhody:

  • Rokmi ste získali pracovnú disciplínu a správne pracovné návyky. Skrátka – je na vás spoľah!
  • Rokmi ste získali aj požadovanú prax a skúsenosti. Skrátka – ste ošľahaný rytier!
  • Vážite si akúkoľvek prácu. Aj mimo váš odbor a zameranie. Viete sa prispôsobovať. Skrátka – Život vás správne vychoval!
  • Osobný život nebude nijako zasahovať do vašej práce. Skrátka – Búrlivé časy mladosti a výstrelky už máte za sebou!
  • Nevadí vám pracovať viac, než sa od vás očakáva a nad rámec svojich povinností. Skrátka – ste ideálny uchádzač!

3 tipy, ako správne pôsobiť pri pohovore

  • Vyjadrujte sa vecne, ale na nič dôležité nezabudnite. Prepojte čo najefektívnejšie vaše skúsenosti s ponukou, o ktorú sa uchádzate
  • Majte reálne platové očakávania. Ak to vyžaduje situácia, nebojte sa na začiatok od nich mierne upustiť
  • Vážte si mladších kolegov a vystupujte tak aj navonok. Dajte najavo, že práca s nimi vám nerobí žiaden problém. Možno aj náborový personalista bude aj o generáciu mladší.
Zdieľať na Facebooku

Pokračujte v čítaní