08. apríla 2015 – Ste čerstvý absolvent, dlhodobo nezamestnaný alebo jednoducho túžite po zmene? Chcete skúsiť šťastie mimo Slovenska? Ako si nájsť prácu za hranicami a na čo všetko sa pripraviť? Poradíme vám.
„Na blind“ alebo cez agentúru
Práca v zahraničí znamená dobrý zárobok, získanie nezameniteľných skúseností a referencií aj zdokonalenie sa v cudzom jazyku. Máte hneď niekoľko možností, ako prácu zháňať. Ak ste dobrodruh, ktorý rád riskuje, môžete to skúsiť len tak „na blind“ či cez známeho. Ak ale práve nemáte vo svojom okolí nikoho, kto by vám pomohol alebo máte jednoducho radi istotu, obrátiť sa môžete aj na služby personálnej agentúry.
Hlavná je dôvera
Spolupracujte len s dôveryhodnou personálnou spoločnosťou. Tu je 5 tipov, ako ju spoznať:
- Agentúra od vás nevyžaduje platenie žiadnych poplatkov ani vstupných nákladov. Naopak, jej pracovníci sa vám snažia pomôcť s dopravou aj ubytovaním.
- Agentúra pôsobí na trhu už niekoľko rokov. Na jej stránkach nájdete referencie.
- Agentúra má pobočku, respektíve sieť pobočiek, ktoré môžete navštíviť a získať podrobné informácie. Čím viac pobočiek, tým je ku vám agentúra bližšie. Nemusíte za ňou zbytočne ďaleko cestovať.
- Agentúra má prehľadnú webovú stránku. Aktívna je aj na pracovných portáloch a sociálnych sieťach.
- Agentúra je členom záujmových organizácii a združení.

4 tipy, ktoré vám pri hľadaní práce v zahraničí pomôžu
Znalosť cudzieho jazyka
Väčšina kvalifikovaných pracovných pozícií vyžaduje znalosť jazyka, do ktorého krajiny sa chystáte, aspoň na komunikačnej úrovni. Náborári sa potrebujú ubezpečiť, že na mieste nebudete mať problém sa dorozumieť: „Už počas telefonického pohovoru preverujem jazykové znalosti uchádzača. Ak má problém odpovedať na základné otázky, neskôr môže mať problém aj priamo na stavbe,“ vysvetľuje personálna náborárka Daniela Puškárová, ktorá aktuálne sprostredkúva v zahraničí najmä kvalifikované pozície, ako stavebný tesár, murár či cestár.
Dôkaz o predchádzajúcom štúdiu
Akýkoľvek dôkaz o tom, že ste vyučený alebo máte skúsenosti v odbore, v ktorom si hľadáte prácu, vám celý proces značne uľahčí. Či už ide o výučný list alebo preukaz na vykonávanie práce (potravinársky, zváračský preukaz, preukaz na obsluhu vysokozdvižného vozíka…). Ak ide o kvalifikované pozície, náborári vyžadujú predchádzajúcu prax, prípadne aj referencie od bývalých zamestnávateľov.
Najlepší priateľ? Internet
Dôverujte mu, staňte sa najlepšími priateľmi. Dnes totiž nájdete online úplne najväčší počet pracovných ponúk. Väčšina z nich je denne aktualizovaná, takže budete mať vždy presný prehľad, kto koho práve v tejto chvíli hľadá. Na rôznych pracovných portáloch a stránkach personálnych agentúr sa dozviete najpodrobnejšie informácie o danej ponuke.
Absolvovanie pohovoru
V niektorých prípadoch je nevyhnutné osobné interview, v iných vás náborár „preskúša“ po telefóne. Je to takisto priestor pre vás, získať čo najviac informácií o pracovných podmienkach. Čo o vás bude chcieť pracovník agentúry vedieť? „Od uchádzačov o prácu zisťujeme už prostredníctvom telefonického pohovoru množstvo informácií. Vek, predošlé štúdium, o aký typ práce majú záujem. Takisto doterajšie pracovné skúsenosti, aká bola ich pracovná náplň na pozíciách, ktoré majú uvedené v životopise,“ približuje ďalej Puškárová. Pripravte sa teda vopred na všetky tieto otázky a počas pohovoru vás už (snáď) nič neprekvapí.